środa, 23 sierpnia 2017

Nowoczesne grawerstwo


Jedną z najstarszych technik zdobienia powierzchni materiałów jest grawerowanie. Polega ono na wykonywaniu na powierzchni przedmiotu wgłębień  o różnych kształtach i głębokości, w efekcie czego otrzymać można rozmaitego rodzaju desenie i napisy.

Maszyna do grawerowania


W związku z tym, iż technika ta wykonywana jest z wykorzystaniem procesu skrawania, grawerowanie stało się jedną z prac realizowanych poprzez obróbkę cnc. Grawerowanie cnc to obróbka mechaniczna, która wykonywana jest za pomocą odpowiedniego plotera zaprogramowanego i sterowanego komputerowo.

Grawerowanie maszynowe wykonywane z użyciem obrabiarek cnc wykorzystuje do grawerowania plotery frezująco-grawerujące. Za ich pomocą możliwe jest grawerowanie różnego typu materiałów, np. tworzyw sztucznych, metali nieżelaznych, szkła czy też drewna.

Narzędzia do grawerowania


Narzędziem, którego używa się do pracy jest frez do grawerowania. Jest to przyrząd zaopatrzony w ostrza, skrawający z wykorzystaniem ruchu obrotowego. Frezy różnią się m.in. kształtem i materiałem, z jakiego są wykonane.

Kluczowe znaczenie ma ilość ostrzy. Frez do grawerowania może być wyposażony w 1, 2 lub np. 4 ostrza. Frezy posiadające 1 - 2 ostrza zapewniają dobry odpływ wiórów, ale jednocześnie mają mniejszą sztywnością, natomiast frezy o większej ilość ostrzy są odporniejsze na skręcanie i zginanie, jednak łatwo zalepiają się wiórkami.
Ostrza frezów mogą być umiejscowione np. na powierzchni bocznej lub czołowej. Bardzo często wykorzystywane są frezy walcowo-czołowe, łączące oba rozwiązania.
Istotne znaczenia ma także materiał, jakiego użyto do wykonania narzędzia. Zazwyczaj frezy wykonane są z węglika spiekanego lub stali szybkotnącej, ale także ze stali proszkowej. Frezy mogą także posiadać odpowiednio dobrane powłoki, wpływające na jakość obróbki.

1 komentarz:

  1. Dziś grawerując należy najlepiej znać się na dwóch rzeczach. Mianowicie chodzi o materiałoznawstwo oraz o obsługę grawerki. Samo grawerowanie https://www.maxsc.com.pl często odbywa się automatycznie.

    OdpowiedzUsuń