środa, 23 sierpnia 2017

Pewny uchwyt


Budowa obrabiarek i narzędzi skrawających podlega stałemu rozwojowi. Wprowadzanie nowych rozwiązań służy wyższej jakości produktu oraz stabilności i niezawodności procesu jego wytwarzania. Jednym z istotnych elementów w procesie obróbki jest sposób mocowania narzędzi.

Odpowiedni uchwyt


Aby w odpowiedni sposób wykorzystać narzędzia skrawające, wymagane jest stosowanie odpowiednich uchwytów narzędziowych. Uchwyt taki musi przede wszystkim zapewniać pewne mocowanie, a także pozwolić na jak najlepsze wykorzystanie możliwości samego narzędzia.
Sposoby mocowania narzędzi zależą często od rodzaju prowadzonej obróbki, np. toczenia, frezowania czy wiercenia, niemniej do najpowszechniej używanych rozwiązań należą różnego typu oprawki i tuleje zaciskowe czy też trzpienie. Dla grupy tego typu uchwytów tradycyjnych alternatywą stają się uchwyty termo zaciskowe.

Nowe rozwiązanie


Uchwyty termo zaciskowe umożliwiają mocowanie narzędzia dzięki wykorzystaniu zjawiska zaciskania się metalu pod wpływem zmiany temperatury. Polega to na rozgrzaniu gniazda uchwytu za zasadzie indukcji, co powoduje minimalne rozszerzenie stali. Efekt ten pozwala umieścić w uchwycie narzędzie, które następnie zostaje równomiernie zaciśnięte po skurczeniu się stali.

Do zalet uchwytów termo zaciskowych można zaliczyć:
- zapewnienie wysokiej sztywności narzędzia i wyeliminowanie zjawiska bicia narzędzia,
- równomierne zużycie ostrzy narzędzia i ograniczenie ryzyka jego złamania,
- możliwość zastosowania wysokich posuwów podczas frezowania,
- zachowanie idealnej krawędzi po frezowaniu,
- wydłużenie żywotności narzędzi i wykorzystanie pełnej możliwości pracy narzędzi,
- możliwość realizacji większej gamy projektów.

Dzięki swoim zaletom, uchwyty termo zaciskowe umożliwiają operatorom CNC rozwiązanie wielu dotychczasowych problemów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz