czwartek, 17 sierpnia 2017

Obrabiarki CNC

Zastosowanie maszyn sterowanych mikrokomputerowo na stałe zmieniło obraz wielu gałęzi przemysłu. Tokarki i frezarki CNC pozwalają uzyskać wysoką powtarzalność i precyzję, o które ciężko przy zastosowaniu innych technologii.


Maszyny sterowanie numerycznie
CNC czyli Computerized Numerical Control to układ sterowania, który może zostać dowolnie zaprogramowany, stosowany coraz powszechniej w wielu urządzeniach przeznaczonych do obróbki materiałów. Pozwala to znacznie zwiększyć wydajność produkcji a także umożliwia wykonanie większej ilości takich samych elementów - raz zaprogramowane urządzenie będzie w sposób powtarzalny wykonywało swoją pracę do momentu wgrania do niego nowego programu. Sterowanie obrabiarek CNC można podzielić na układy sterowane punktowo, odcinkowo i w sposób ciągły (tzw. sterowanie kształtowe).

Stosowane obecnie obrabiarki CNC podzielić można ze względu na położenie osi wrzeciona. W ten sposób można wydzielić urządzenia o osi poziomej i osi pionowej. W zakresie napędów stosowanych w urządzeniach tego typu wyróżniamy napędy główne, zazwyczaj serwonapędy i silniki krokowe i napędy posuwu. Na rynku dostępne są głównie grawerki, frezarki i plotery CNC.

Frez do grawerowania
Sam frez jest obrotowym narzędziem skrawającym o wielu ostrzach, służącym do obróbki powierzchni wykonanych z różnych materiałów - między innymi drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych. proces frezowaniA może być współbieżny i przeciwbieżny - zależy to od kierunku obrotów, frezowanie przeciwbieżne odbywa się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Wybór odpowiedniego narzędzia, które wykorzystane zostanie w obrabiarce podczas procesu obróbki, zależy od przede wszystkim od rodzaju materiału i rodzaju kształtu, jaki chcemy uzyskać. Możemy wyróżnić m. in. frezy do grawerowania typu V, kulowe czy walcowe. Istotną kwestią jest też wybór ilości ostrzy.

1 komentarz:

  1. Obrabiarki CNC są na pewno przyszłością, jednak jak na razie używa się ich w ciężkim przemyśle. Gdyby tak zrobiono takie małe obrabiarki i można byłoby na nich robić ładne grawery jak robimy w https://www.maxsc.com.pl to uważam, że takie rozwiązanie miałoby cel.

    OdpowiedzUsuń