poniedziałek, 25 września 2017

Dobór odpowiedniego frezu do skrawania

Wybór narzędzi do frezowania jest ogromny. W zależności od tego, co będziemy chcieli robić, musimy dobrać odpowiedni frez do tego celu, a także odpowiednie parametry skrawania jak posuw i obroty. Czym różnią się frezy i gdzie mają zastosowanie?



Definicja


Frez to narzędzie wieloostrzowe stosowane w obróbce skrawaniem zwanym frezowaniem. Przy frezowaniu najważniejszy jest ruch obrotowy narzędzia wokół swojej własnej osi.


Podział frezów ze względu na kształt

1. Frez walcowy - ma ostrza na powierzchni bocznej, które stosuje się do obróbki płaszczyzn.

2. Frez czołowy - ostrza znajdują się na powierzchni czołowej.

3. Frez walcowo-czołowy - połączenie cech frezu walcowego z czołowym. Wykorzystywany do zagłębienia roboczego w materiale a później dalszego jego frezowania przy pomocy powierzchni bocznej. Stosuje się go do: obróbki płaszczyzn, płaszczyzn z obrzeżem, rowków teowych oraz powierzchni dowolnych.

4. Frez tarczowy - dzieli się na: trzystronne z ostrzami prostymi, trzystronne naprzemianskośne (oba do wykonywania rowków o zarysie prostoliniowym) oraz jednostronne (do przecinania).

5. Frez kątowy - posiada ostrza na dwóch powierzchniach stożkowych, jego przeznaczeniem jest jednoczesne frezowanie dwóch powierzchni płaskich nachylonych pod danym kątem. Przeznaczenie: do wykonywania rowków trapezowych i kątowych.

6. Frez do gwintów.

7. Frez kształtowy.

8. Frez trzpieniowy.

9. Frez modułowy do frezowania zębów kół zębatych.

10. Frez ślimakowy do frezowania zębów kół zębatych metodą obwiedniową.

11. Frez krążkowy

12. Frez trzpieniowy.

13. Frez palcowy - jest to frez trzpieniowy walcowo-czołowy.


Materiał

Sklep z frezami może mieć w ofercie narzędzia z takich materiałów jak: stal szybkotnąca, stal kobaltowa, z węglika spiekanego, ze stali proszkowej oraz znajdą się frezy z płytką diamentową.

6 komentarzy:

  1. Rzeczywiście wybór narzędzi jest ogromny ale to plus przecież, wystarczy tylko zapoznać się z ich przeznaczeniem i korzystać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny wpis! Można się z niego wiele dowiedzieć o metodzie CNC i frezowaniu. Wydaje mi się, że każdy na początek musi poznać te wszystkie informacje, aby wszystkie używać w odpowiedni sposób.

    OdpowiedzUsuń
  3. To prawda, sama nawet najlepsza maszyna wymaga doświadczonego operatora który będzie wiedział jak prawidłowo jej użyć. Od tego zależy efekt końcowy pracy. Dlatego tak ważne jest by powierzyć produkcję części firmom z doświadczeniem jak https://radmot.pl/ . Zajmują się produkcją części frezowanych dla różnych branż. Realizują projekty kompleksowo - od zakupu materiału, poprzez produkcję, obróbki powierzchniowe, montaż i znakowanie laserowe.

    OdpowiedzUsuń
  4. Nawet nie wiedziałem, że aż tyle jest rodzajów frezów.

    OdpowiedzUsuń