piątek, 29 września 2017

Kilka słów o tokarkach

Tokarka jest wyspecjalizowanym narzędziem wykorzystywanym do skrawania przedmiotów mających głównie kształt brył obrotowych. Zasada działania tokarki opiera się na wprawianiu w ruch obrotowy przedmiotu, który jest obrabiany. Przedmiot taki jest następnie skrawany nożem tokarskim. Proces działania tokarki nazywa się potocznie toczeniem.Typy i rodzaje tokarek


Możemy wyróżnić kilka typów tokarek. Z uwagi na rodzaj przeprowadzanej obróbki oraz typ przeprowadzanej obróbki rozróżniane są następujące tokarki:
- kołowe
- uchwytowe
- rewolwerowe
- tarczowe
- zataczarki
Poszczególne rodzaje tokarek wykorzystywane są zarówno w przemyśle jak i mniejszych warsztatach.

Które tokarki są najpopularniejsze


Do obrabiania małych przedmiotów najczęściej wykorzystywana są tokarki stołowe. Pozwalają one na precyzyjne obrabianie małych przedmiotów, stąd też ich popularność widoczna jest w zakładach zegarmistrzowski i optycznych. Ich główną zaletą są stosunkowo niewielkie rozmiary.

Z kolei tokarki produkcyjne wykorzystywane są w wielu zakładach przemysłowych. Ich cecha charakterystyczną jest uniwersalność i szybkość działania.

Innym rodzajem tokarek o szerokim zastosowaniu są tokarki wielonożowe. Obróbka jest w nich dokonywana za pomocą kilku noży co znacząco wpływa na precyzję działania.

Osobną, stosunkowo szeroką, kategorią tokarek są tzw. tokarki specjalne. Wykonywana są one na zamówienie, a ich właściwości są dopasowane do specyficznych nieraz wymagań konkretnej branży. Z reguły mają bardzo wąski zakres specjalizacji i wykorzystywane w takich branżach jak np. produkcja części samochodowych.

Zakres cen


Ceny tokarek zależą głównie od rodzaju oraz przeznaczenia. Tokarkę na użytek przydomowego warsztatu możemy nabyć już w cenie nawet kilkuset złotych.
Z kolei tokarki na potrzeby przemysłowe to już wydatek od kilkunastu to kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz