środa, 27 września 2017

Wiertła - rodzaje i wykorzystanie

Na rynku znajdziemy wiertła praktycznie do każdego materiału: metalu, drewna, betonu, ceramiki itd. Rodzaj wiertla zależy jednak nie tylko od rodzaju materiału, ale przy jego doborze należy wziąć pod uwagę również inne parametry,  które ostatecznie wpłyną na jakość pracy.  Jak dobrać odpowiednie narzędzie?


Definicja

Wiertło jest narzędziem do tworzenia otworów poprzez obróbkę skrawaniem dzięki użyciu wiertarki lub innej obrabiarki wyposażonej w napęd obrotowy.


Rodzaje wierteł

Ze względu na rodzaj konstrukcji wyróżniamy następujące wiertła:

1. Wiertła kręte - dwa zwoje ułożone śrubowo, zakończone ostrzami skrawającymi oraz biegnące równolegle do nich dwa rowki, przy pomocy których odprowadzane są na zewnątrz wióry.

2. Wiertła koronowe, nazywane też trepanacyjnymi - otwarty walec z ostrzami rozmieszczonymi na obwodzie krawędzi roboczej.

3. Wiertła płaskie (piórowe) - część robocza posiada dwie krawędzie tnące.

4. Wiertła spiralne - rdzeń jednozwojny o kształcie spirali z rowkami wiórowymi.

5. Wiertła specjalne - na przykład: nawiertak czy wiertło centrujące.


Metal


Do wiercenia w miedzi, aluminium, mosiądzu, cynku, żelazie oraz stali niestopowej użyjemy uniwersalnych wierteł do metalu. Narzędzia wykonane są ze stali szybkotnącej (HSS). Przy wierceniu w stali nierdzewnej mamy do zastosowania dwa rodzaje wierteł: wiertła ze stali kobaltowej szybkotnącej (HSS-E) lub powlekane tytanem. Wiertła uniwersalne - jak ich nazwa wskazuje - możemy zastosować do wiercenia w drewnie lub w tworzywie sztucznym.

Drewno


Do wiercenia otworów o dużych średnicach w drewnie, gdy materiał jest niewielkiej grubości, używa się wierteł koronowych z ostrzami stalowymi na obwodzie. Zazwyczaj wiertła do drewna mają długi szpic centrujący oraz dwa rowki wiórowe. Dzielimy je na: kręte, piórkowe i spiralne.

Pozostałe


Przy wierceniu w betonie, kamieniu, cegle, murze najlepiej sprawdzi się wiertło widiowe - ostrza tego wiertła wykonane są z mieszaniny tytanu, kobaltu, węglików wolframu, tytanu oraz innych metali co daje twardość porównywalną z diamentem.

9 komentarzy:

  1. Świetny wpis! Wiertło wiertłu nie równe ;) ale widać nie tak trudno nauczyć się właściwe odróżniać jaki model najlepiej wybrać zgodnie z jego przeznaczeniem

    OdpowiedzUsuń
  2. Najważniejsze, żeby wiedzieć, jak co działa i po prostu się pod tym kątem przygotować. Dlatego uważam, że dobrze będzie sprawdzić też odpowiednie placówki, zajmujące się na przykład cięciem laserem. W tym miejscu mogę przywołać na myśl placówkę Unihut s.a. https://unihut.pl/ . Na pewno koniecznie Wam się sprawdzą.

    OdpowiedzUsuń
  3. Założenie odpowiedniego wiertła to 75% celu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Przy obrabianiu CNC należy wybrać odpowiednie wiertło.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń
  6. Moja żona ciągle mnie dopytuje, muszę jej podesłać link do tego bloga.

    OdpowiedzUsuń