poniedziałek, 27 lutego 2017

Wady i zalety obróbki CNC

W ostatnich kilku latach obróbka ze skrawaniem, obróbka CNC i innego rodzaju obróbki metali spotkały się z ogromnym rozwojem technicznym. Wielu operatorów tokarek czy skrawarek nie wyobraża sobie już pracy z wykorzystaniem starszych technologii, gdzie maszyny maszyny obrabiające metale musiały być obsługiwane tylko i wyłącznie w sposób ręczny.


Od tego, jakie było ustawienie materiału obrabianego po ustawieniu wrzeciona zależały m.in. wszystkie wymiary dla materiału obrabianego. Skrawanie metalu takim sposobem było dość czasochłonne, a poza tym bardzo często na skutek prostych błędów kończyło się niepowodzeniem np. przekroczeniem ustalonych w projekcie wymiarów elementu obrabianego. Oczywiście wiązały się z tym dodatkowe koszta, gdyż trzeba było zakupić nowe surowce, aby ponownie poddać je procesowi skrawania. Dlatego też wielokrotnie obróbka metali okazywała się w zasadzie nieopłacalna. Ponowne wykonywanie zlecenia na nowym materiale przynosiły już znaczne straty, zwłaszcza gdy skrawano elementy metalowe o znacznych wymiarach.

Doskonałą alternatywą dla wszystkich tych problemów okazała się nowoczesna i niezwykle efektywna technologia  w postaci obróbki metali i obróbki skrawania CNC. Dzięki wysokiej precyzji jaką daje metoda obróbki CNC (z ang. Computerized Numerical Control), a więc wykorzystująca sterowane komputerowo obrabiarki numeryczne, straty takie jak np. ponowny zakup surowca do obróbki czy ponowne wykonywanie danego zlecenia zdarza się znacznie rzadziej, a w zasadzie już w ogóle. Ponadto czas wykonywania całości zlecenia jest nawet kilka razy mniejszy, a precyzja skrawania stoi na bardzo wysokim poziomie i jest zgodna z założeniami projektu. Inne atuty obróbki CNC to możliwość obrabiania metalu w kilku wymiarach jednocześnie, co jest możliwe dzięki obrabiarkom wieloosiowym. Przykładem jest coraz popularniejsza obróbka skrawaniem trójosiowa, a więc taka pozwalająca na wykonywanie elementów trójwymiarowych.

Technologia CNC pozwala też na masową produkcję elementów obrabianych. Proces obróbki może zostać z sukcesem zautomatyzowany  np. od podawania surowca do skrawania poprzez jego skrawanie, wykonanie kompletnej obróbki aż po jej odbiór itd. Dzięki temu wszystkiemu obróbka może przebiegać całkiem bezawaryjnie i bezstratnie.

Nie oznacza to jednak, że obróbka CNC nie ma swoich wad. Przede wszystkim wymaga posiadania oprogramowania CD i wiąże się też z wyższymi kosztami niż klasyczna obróbka. Ponadto przy jej pomocy można obrabiać tylko wybrane materiały, a pole działań jest dość ograniczone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz