poniedziałek, 27 lutego 2017

Obrabiarki CNC

Czym są obrabiarki CNC? Krótko mówiąc, są to obrabiarki sterowane numerycznie. Stąd też wziął się skrót od angielskiej nazwy Computerized Numerical Control. Przetwarzają one dyskretne wartości wejściowe w postaci binarnej oraz impulsowej na odpowiednie ruchy robocze. Pierwsze obrabiarki, które posiadają sterowanie numeryczne powstały na przełomie lat 40. oraz 50. dwudziestego wieku. W dzisiejszych czasach  najczęściej spotykanymi obrabiarkami są te sterowane komputerowo, których kody sterujące zazwyczaj generuje się przy pomocy różnorodnych programów graficznych 3D.             Takie obrabiarki są tradycyjnymi centrami pionowymi przy wykorzystaniu nowoczesnej konstrukcji z linearnymi tocznymi prowadnicami albo ewentualnie prowadnicami ślizgowymi. Wszystko zależy od wykonania maszyny. Centrum to ma trzy spójnie sterowane osie, które umożliwiają wykonanie licznych i różnorodnych operacji.

GDZIE NIEZBĘDNE JEST STEROWANIE NUMERYCZNE?
            W dzisiejszych czasach sterowanie numeryczne obrabiarek rozwija się niezwykle szybko i intensywnie. Czołowe kierunki tego rozwoju to: rozwój cyfrowych układów sterujących, samych obrabiarek związany głównie z rozwojem napędowych oraz pomiarowych układów obrabiarek, a także rozwój, który jest związany z automatyzacją przygotowania produkcji poprzez rozwijanie.

Istnieją różne rodzaje obrabiarek CNC. Jednymi z nich mogą być frezarko oraz tokarki.

CO TO SĄ TOKARKI CNC?
            Tokarki to po prostu obrabiarki również przeznaczone do obróbki skrawaniem (polega to na ścinaniu niewielkich części obrabianego materiału, czyli na wiór) rozmaitych przedmiotów o powierzchniach takich, jak powierzchnie brył obrotowych. Obróbka tokarką działa, jak sama nazwa wskazuje, za sprawą toczenia. Polega ono na wprawianiu przedmiotu obrabianego w ruch obrotowy i następnie skrajaniu jego powierzchni.

           W dwudziestym pierwszym wieku takie urządzenia mają elektroniczne wyposażenie, a także mocno rozbudowaną funkcję oraz numeryczne sterowanie. Dzięki temu mogły się "przemienić" w tokarki CNC, które posiadają komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Składa się na to układ sterowania numerycznego, który jest wyposażony w mikrokomputer. Pozwala to na interaktywne zaprogramowanie. Taki sprzęt pozwala na szybkie oraz precyzyjne, a co najważniejsze - powtarzalne wykonanie niezwykle skomplikowanych kształtów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz