środa, 22 lutego 2017

Frezowanie CNC - wady i zalety

Konwencjonalne urządzenia, które są wykorzystywane do obróbki, np. frezarki, są obsługiwane ręcznie. Samą obróbkę wykonuje się na podstawie rysunków technicznych. Jest to dosyć pracochłonny i niezbyt precyzyjny proces.Sprawdźmy, czym jest frezowanie CNC oraz jakie są wady i zalety korzystania z tego rozwiązania.Zalety frezowania CNC


Obróbka CNC polega na wykorzystaniu urządzeń, które są sterowane przez mikrokomputery. Takie rozwiązanie pozwala przede wszystkim na znaczne zwiększenie precyzji. Dzięki zastosowaniu komputerów możliwe staje się dokładne wykonanie bardzo złożonych elementów, które są trudne do zrobienia przy użyciu obróbki ręcznej. Oprócz dużej dokładności osiąga się także wysoką powtarzalność, co oznacza, że wszystkie elementy wyprodukowane na podstawie jednego projektu są praktycznie identyczne i pozbawione błędów. Większa precyzja idzie także w parze z szybkością - praca zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż w przypadku urządzeń obsługiwanych ręcznie.

Kolejną zaletą obróbki CNC jest możliwość zaoszczędzenia materiału. Technologia i proces projektowania pozwalają na zaplanowanie obróbki tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępny materiał i ograniczyć do minimum ilości odpadów. Jednocześnie dzięki zastosowaniu tej technologii osiąga się wysoką jakość krawędzi, dlatego rezygnuje się z przeprowadzenia obróbki wykańczającej, co dodatkowo przyspiesza pracę.

Wady frezowania CNC


Obróbka CNC ma kilka minusów. Przede wszystkim, aby skorzystać z tego rozwiązania, należy przygotować projekt z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania CAD. Nie każdy posiada wystarczającą wiedzę, żeby poradzić sobie z takim zadaniem. Trzeba także liczyć się z tym, że ta metoda obróbki jest bardziej kosztowna. Niestety możliwość skorzystania z nowoczesnych urządzeń nie jest najtańszym rozwiązaniem.

W przypadku korzystania z takiej metody frezowania istnieje kilka ograniczeń, przede wszystkim pole pracy obrabiarki ma określone wymiary i zaprojektowany element musi się w nich mieścić. Dodatkowo obróbki CNC nie można zastosować w przypadku wszystkich materiałów.

Czy warto stosować frezowanie CNC?


Oczywiście odpowiedź na to pytanie zależy od sytuacji. Taka forma obróbki pozwala na osiągnięcie doskonałych rezultatów, kiedy planujemy wykonanie dużej ilości elementów i zależy nam na jak największej precyzji. W przypadku pojedynczego elementu, który nie musi być doskonały, przygotowywanie specjalnego projektu i korzystanie z nowoczesnych urządzeń może okazać się mało opłacalne. Na rynku działa wiele firm oferujących usługi w zakresie frezowania CNC, dlatego można wybrać ofertę dopasowaną do konkretnych potrzeb.

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy post. CNC to na pewno przyszłościowa forma obróbki skrawaniem i na pewno będzie się stawać coraz bardziej popularna. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Większość firm która zajmuje się obróbką metalu korzysta z frezarek CNC jak np. http://www.mettec.com.pl/ co jest zrozumiałe. W dłuższej perpektywie koszta sa o wiele niższe, dodatkowo oszczędzane jest sporo materiału.

    OdpowiedzUsuń