poniedziałek, 27 lutego 2017

Obrabiarka CNC - kilka istotnych faktów


          Czym są obrabiarki CNC? Krótko mówiąc, jest to po prostu obrabiarki sterowane numerycznie. Skrót bierze się od angielskiej nazwy "Computerized Numerical Control". Programowane są albo za pomocą języka G-Code albo narzędzi CAD. Zajmują się obróbką każdego rodzaju materiału, począwszy od metalu poprzez drewno, a skończywszy na tworzywach sztucznych.Centra obróbkowe pionowe (CNC)
           Takie obrabiarki są standardowymi centrami pionowymi przy wykorzystaniu nowoczesnej konstrukcji z linearnymi tocznymi prowadnicami lub prowadnicami ślizgowymi. Zależy to głównie od wykonania maszyny. Centrum owe posiada trzy spójnie sterowane osie, które umożliwiają wykonanie licznych i zróżnicowanych operacji. Można je wykorzystać między innymi do: frezowania, wiercenia, pogłębiania włącznie z cięciem gwintów detali ze stali, żeliwa, stopu lekkich, a także kolorowych metali.

          Budowa maszyn opiera się na tak zwanej "zasadzie stołu krzyżowego". Charakteryzują się wysoką trwałością, silną i solidną konstrukcją i również dużą sztywnością i bogatym wyposażeniem zarówno standardowym, jak i  różnorodnym wyposażeniem opcjonalnym począwszy od zastosowania liniałów pomiarowych, różnych rodzajów wrzecion, poprzez całą gamę stołów uchylnych oraz uchylno-obrotowych, do chłodzenia osią wrzeciona. Jednakże Najważniejszą zaletą tego typu maszyn jest zdecydowanie konkurencyjna i atrakcyjna cena.

Co to są frezarki CNC?

            Frezarka jest jedną z odmian obrabiarki CNC i zajmuje się obróbką skrawaniem. Traktuje tym powierzchnie płaskie i gwinty, rowki, koła zębate i tym podobne przedmioty i obiekty.

Rodzaje frezarek
               Takie urządzenia znajdują swoje zastosowanie w wielu zakładach produkcyjnych, a także w warsztatach. Podzielić je można na jednowrzecionowe oraz wielowrzecionowe. Frezarki posiadające elektroniczne wyposażenie, rozbudowane funkcje oraz sterowanie numeryczne, nazywa się frezarkami CNC.

           Najpopularniejszymi frezarkami można nazwać pionowe, poziome oraz uniwersalne, te które służą do obróbki drewna, kół zębatych, do gwintów, a także frezarki do betonu czy metalu. Można wyróżnić także rodzaje równo, dolno albo górnowrzecionowe. Wszystkie się od siebie różnią, gdyż każde jest trochę inaczej zbudowane oraz służy w zupełnie innym celu. Jednakże dobrze jest wiedzieć, że najlepszym wyborem są wrzeciona bezszczotkowe. Otóż ten rodzaj sterowany jest falownikiem z metalową obudową albo również ewentualnie na łożyskach ceramicznych. Podczas dobierania wrzeciona, każdy musi wziąć pod uwagę jego moc i maksymalne obroty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz