niedziela, 26 marca 2017

Jak używać frezarki do drewna?

Frezarki to urządzenia, które wykorzystuje się do obróbki różnego rodzaju materiałów, w tym również do do obróbki drewna. Służą one między innymi do zaokrąglania i wygładzania krawędzi. Dzięki stosowaniu frezowania można nadać drewnu różne kształty.


Frezarki są najczęściej stosowane przez profesjonalistów, którzy mają wystarczającą wiedzę na ten temat, a także wprawę i doświadczenie w obróbce drewna. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby te urządzenia wykorzystywali również amatorzy, trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Jak używać frezarki do drewna?


Planowanie pracy


Korzystanie z frezarki wymaga pewnej wprawy, w przypadku nieuwagi może to doprowadzić nie tylko do uszkodzenia urządzenia, ale także narazić na szwank zdrowie osoby, która z niego korzysta. Z tego powodu należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie się do pracy. Należy wyznaczyć miejsce na składowanie odpadów, a także przemyśleć kolejność wykonywania wszystkich czynności. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego frezu. Jego kształt i rozmiar muszą być dopasowane do konkretnych zadań, które będziemy wykonywać. Przed rozpoczęciem frezowania należy wybrać głębokość oraz szybkość pracy urządzenia. Obrabiane drewno musi być dobrze przymocowane. 

Frezarki górnowrzecionowe


Jest to najpopularniejszy rodzaj frezarek. Można je wykorzystać np. do frezowania krawędzi półek i robienia rowków do połączeń elementów. W czasie pracy z takim urządzeniem należy pamiętać o płynnych, spokojnych ruchach. Najważniejsze jest odpowiednie tępo przesuwu materiału - zbyt szybkie spowoduje postrzępienie, zbyt wolne może doprowadzić do odbarwienia. Drewno należy frezować zgodnie z kierunkiem jego włókien.

Frezarki dolnowrzecionowe


Ten rodzaj urządzeń wymaga większych umiejętności, a także szczególnej troski o bezpieczeństwo w czasie pracy. Nieprawidłowe używanie takiej frezarki do drewna może doprowadzić do nieprzyjemnych, a nawet groźnych wypadków. Przy pracy z tym urządzeniem należy zaopatrzyć się w odpowiednią odzież ochronną, która będzie zabezpieczała między innymi przed odrzutem materiału frezowanego. W przypadku silnego pylenia konieczne będzie również założenie okularów ochronnych. Aby zapewnić sobie największy stopień bezpieczeństwa, można wykorzystać tak zwane grzebienie dociskowe, które skutecznie chronią przed odbiciem materiału.

Wykorzystanie frezarki daje bardzo duże możliwości tworzenia różnych elementów z drewna. Warto jednak pamiętać, że przy pracy z tym urządzeniem trzeba zachowywać wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, a uzyskanie pożądanych efektów będzie wymagało nieco wiedzy i wprawy.

1 komentarz:

  1. Frezarki do drewna wymaga dużych umiejętności ze strony wykonującego pracę. Dolnowrzecionowe pozwalają na obróbkę elementów drewnianych oraz drewnopochodnych poprzez ich skrawanie. Trzeba być precyzyjnym i cierpliwym, by skutecznie się obchodzić z tymi maszynami.

    OdpowiedzUsuń