poniedziałek, 27 marca 2017

Gwintowanie - podstawowe informacje


Gwint to inaczej śrubowe nacięcie na powierzchni stożkowej lub walcowej.  Innymi słowy jest to spiralny rowek, który obiega cylindryczny obiekt wewnętrznie lub zewnętrznie.Czym jest gwintowanie?


Jest to prosta i powszechnie stosowana metoda produkcji gwintów, która charakteryzuje się dużą wydajnością oraz oszczędnością ze względu na stosowanie dużej prędkości skrawania. Do gwintowania ręcznego wykorzystuje się narzynki, gwintowniki i gwinciarki. Obróbka mechaniczna jest przeprowadzana na różnych urządzeniach typu frezarki, tokarki i szlifierki do gwintów. Stosuje się także metody obróbki plastycznej przez wygniatanie na walcarkach oraz walcowanie gwintów.

Gwintowanie pozwala na produkcję bardzo wielu różnych elementów o odmiennych parametrach oraz wielkości. Umożliwia to dostosowanie gwintów do szeregu różnych zastosowań, na przykład w budownictwie.

Rodzaje gwintów


Gwintowanie wykorzystuje się do produkcji bardzo wielu rodzajów gwintów, między innymi rurowych, trapezowych i trójkątnych. Gwinty dzielą się również na zewnętrzne i wewnętrzne oraz prawe i lewe. Pod względem stosunku podziałki do średnicy dostępne są gwinty grubozwojne, zwykłe i drobnozwojowe. Te parametry mają kluczowe znaczenie dla zastosowania gwintów.

Zastosowania gwintowania


Gwinty znajdują bardzo szerokie zastosowanie w zależności od rodzaju. Wykorzystuje się je między innymi do produkcji różnego rodzaju śrub, nakrętek i wkrętek. Tego typu elementy są następnie stosowane praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu i produkcji, na przykład w przemyśle maszynowym.

Pręty gwintowane są także niezbędne w budownictwie, ponieważ pozwalają na mocne i bardzo trwałe zespolenie różnych elementów. Z tego powodu są powszechnie stosowane do łączenia konstrukcji opartych o szalunek, a także do  stabilizacji zbrojeń w konstrukcjach żelbetowych i konstrukcji więźby dachowej. Stosuje się je także przy przy podwieszaniu sufitów, przy montażu instalacji, np. wentylacyjnej, tworzeniu korytek dla rur, przewodów i kabli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz