sobota, 15 kwietnia 2017

Jak ostrzyć wiertła

Wiertła są niezastąpionym narzędziem w pracy ślusarza, budowlańca czy stolarza. Jakość wierconych przez nie otworów, a także łatwość prowadzenia wiertła zależą przede wszystkim od poziomu jego ostrości - dlatego należy poznać sposoby ostrzenia wierteł różnego rodzaju, by móc sobie ekspresowo poradzić, gdy uznamy, że nasze wiertło nie wierci tak, jak powinno.Proces ostrzenia wiertła


Ostrzenie wiertła jest procesem czysto mechanicznym, wymagającym nieco siły fizycznej oraz precyzji. Poleca na przystawieniu ostrza pod odpowiednim kątem do urządzenia ostrzącego i delikatnym szlifowaniu jego krawędzi. Wiertła należy ostrzyć regularnie, gdy używamy ich często. Ostrzenie wierteł konieczne jest, gdy zaobserwujemy zmiany w krawędziach ostrzonego materiału oraz nieco inny dźwięk podczas wiercenia. Należy wówczas naostrzyć wiertło, gdyż dalsza eksploatacja wiertła tępego może doprowadzić do jego całkowitego uszkodzenia, ale także - do wykonywania nieprawidłowych otworów w materiale.

Ostrzenie szlifierką


Szlifierka to najprostsze narzędzie do ostrzenia wierteł, niezbędne w każdym warsztacie. Gwarantuje ona proces ostrzenia, w którym nie musimy się obawiać o zniszczenie wiertła. Szlifierka to po prostu okrągły kamień uruchamiany automatycznie i obracający się z dużą prędkością. Należy przyłożyć do obracającej się szlifierki obiema rękami wiertło, przykładając je do wierzchołka kamienia, a następnie obracając je w dół. Ostrzenie wierteł szlifierką wymaga obracania go w płynny sposób wokół jego osi, by zapobiec nierównomiernemu starciu powłoki. Wiertła nie należy również trzymać przy szlifierce zbyt długo - proces ten powoduje nagrzanie ostrza, co może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Ostrzenie za pomocą specjalnego przyrządu


Specjalne przyrządy mocowane są do szlifierek. Wkłada się do nich po prostu wiertło, przez co nie musimy kontrolować stabilności uchwytu ani długości ostrzenia. Wiertło zostanie naostrzone dokładnie, jeśli ustawimy odpowiednie dla jego materiału i grubości parametry. Istnieją specjalne szablony ustawień kątów dla każdego wiertła, dzięki czemu możemy łatwiej dopasować parametry przyrządu do konkretnych wierteł.

Najlepszym sposobem jest jednak zlecenie ostrzenia wierteł profesjonalnej firmie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz