czwartek, 20 kwietnia 2017

Rodzaje narzędzi skrawających

Narzędzia skrawające to niezbędne produkty za których pomocą przeprowadzana jest obróbka ubytkowa. Zatem w jaki sposób wyglądają oraz jak możemy je sklasyfikować?



Czym dokładnie są narzędzia skrawające?


Należy mieć świadomość, iż wspomniane narzędzia skrawające to nic innego jak specjalne przyrządy, za pomocą których możemy skrawać małe fragmenty obrabianego materiału. Tym samym z takiego skrawania powstaną niewielkie wióry, które stanowią odpad. Obecnie możemy wyróżnić bardzo wiele tego typu narzędzi. Jednak warto pamiętać, iż ich cechą wspólną jest klinowy kształt części roboczej. Nazywane jest to także ostrzem skrawającym. Zatem w jaki sposób możemy podzielić wspomniane narzędzia?

Klasyfikacja narzędzi skrawających


Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, iż klasyfikacja narzędzi skrawających może być przeprowadzona na różne sposoby. Dzieli się je między innymi według sposobów obróbki. Do tej grupy zaliczamy przykładowo noże oraz frezy, przeciągacze, a także gwintowniki, narzynki i piły, jak również wiertła czy rozwiertaki lub ściernice.

Drugi podział według rodzajów obróbki. Narzędzia skrawające możemy podzielić na zdzieraki oraz wykańczaniaki. Warto wiedzieć, iż zdzieraki wykorzystywane są do obróbki zgrubnej, z kolei wykańczaniaki używane są do obróbki powierzchniowej.

Kolejna klasyfikacja narzędzi skrawających to podział ze względu na sposób kształtowania powierzchni. W tym przypadku wyróżniamy narzędzia zwykłe oraz kształtowe, a także obwiedniowe. Możemy również dokonać klasyfikacji tego typu narzędzi ze względu na napęd jaki posiadają. W tej grupie znajdziemy narzędzia ręczne oraz maszynowe.

Ostatni podział wynika z powszechności ich zastosowania. W tej grupie znajdziemy uniwersalne narzędzia skrawające, zwykle są one znormalizowane. Również do tej grupy należą narzędzia specjalne.

Możemy wyróżnić także kilka rodzajów tego typu narzędzi. Są to między innymi noże oraz frezy, a także narzędzia do wykonywania otworów, jak również przeciągacze oraz przepychacze. W tej grupie narzędzi znajdują się także narzędzia do wykonywania gwintów.

Obecnie obróbka ubytkowa jest przeprowadzana za pomocą specjalnych narzędzi skrawających. To właśnie dzięki nim istnieje możliwość zdjęcia szybko dużej warstwy materiału, w szczególności jeżeli tego typu narzędzia są wykorzystywane na nowoczesnych maszynach sterowanych numerycznie.

4 komentarze:

  1. Bardzo interesujący wpis. Jeśli natomiast mowa o obróbce metali – to wiodącym sprzedawcą gwintowników calowych jest Centrum Techniki MACRO http://macro.net.pl/produkty/oferta-uzupelniajaca/fanar/ . Wykorzystanie gwintowników z oferty tej firmy, gwarantuje sprawną i wydajną pracę. Pozwalają one na bardzo precyzyjne, ręczne nacinanie gwintów wewnętrznych. Duże doświadczenie pracowników centrum sprawia, że pomogą w doborze rozwiązania zgodnego z indywidualnymi potrzebami.

    OdpowiedzUsuń
  2. trzeba też wspomnieć siłowniki hydrauliczne produkcja - jest przecież jednym z podstawowych elementów konstrukcji wielu maszyn i urządzeń

    OdpowiedzUsuń
  3. To prawda, że nie znam się na tym ani troszkę, ale cieszę się, że Wy ogólnie macie takie rozeznanie. Wiem również, że jeśli chodzi o cięcie laserem to w Unihut mogę zadziałać. Dla mnie ta placówka jest serdecznie polecana, ze względu na jakość, ale i terminowość zadań, jakie wykonują.

    OdpowiedzUsuń