Obróbka aluminium
Aluminium jest metalem miękkim, dlatego jego obróbka musi być przeprowadzana z wykorzystaniem odpowiednio dostosowanych narzędzi skrawających. Plastyczność aluminium wykorzystuje się w konstrukcjach giętych, gdzie bardzo dobrze się sprawdza.Obrabialność aluminium zależy od zwartości krzemu (Si). Do obróbki najlepsze będzie aluminium podeutektyczne o zawartości Si poniżej 13%. Jest to najczęściej spotykany typ aluminium.
Większość typów aluminium jest łatwe w obróbce większością dostępnych metod. Możliwa jest obróbka skrawaniem - toczenie, frezowanie aluminium, wiercenie, cięcie, wykrawanie i gięcie. Za względu na dużą plastyczność i przewodność cieplną, przy obróbce aluminium należy stosować szereg zaleceń. W aluminium 60-70% ciepła odprowadzają wióry, dlatego należy zadbać o ich właściwe odprowadzanie, ponieważ w innym przypadku ciepło zostanie przeniesione na narzędzie, które się zaklei i uniemożliwi dalszą obróbkę.
Frezowanie aluminium - podstawowe kryteria doboru frezu
Najważniejszym kryterium doboru narzędzia skrawającego, przy frezowaniu aluminium, jest przywieranie krawędzi narzędzia do materiału, które prowadzi do formowania się zadziorów i problemów z jakością wykończenia powierzchni przedmiotu. W odlewach aluminiowych zdarzają się wtrącenia w postaci ziaren piasku. Odpowiednie formowanie się wióra i jego odprowadzenie mają wpływ na brak śladów zadrapań na powierzchni gotowego przedmiotu.Do frezowania aluminium stosuje się frezy specjalnie opracowane dla tego materiału. Należy także dobrać odpowiednią geometrię oraz gatunek płytki. Zaleca się stosowanie dodatnich geometrii płytek z ostrymi krawędziami. Gdy zawartość krzemu wynosi mniej niż 8%, należy użyć węglika niepokrywanego, gdy zawartość Si wynosi powyżej 8%, płytki PCD są bardziej opłacalnym wyborem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz