wtorek, 27 czerwca 2017

Monolit węglika - zastosowanie

Monolit węglika jest materiałem narzędziowym pozyskiwanym metodami metalurgii proszkowej z węglików metali. Do jego produkcji wykorzystuje się wolfram, tytan, niob, cyrkon lub chrom.Powstanie monolitu węglika


Monolit węglika
powstaje na skutek sprasowania rozdrobnionych węglików pod wpływem temperatur i ciśnienia. W procesie tym konieczne jest zastosowanie specjalnego spoiwa, takiego jak kobalt lub nikiel.

Można wykonać z niego elementy, które będą odznaczać się bardzo wysoką odpornością na ścieranie i dużą twardością. Co ciekawe, można je stosować w temperaturach aż do 850 stopni Celsjusza.

Zastosowanie monolitu węglika


Jest obecnie jednym z najważniejszych materiałów wykorzystywanych w przemyśle narzędziowym. Stosuje się je do produkcji elementów tnących najróżniejszych maszyn skrawających, między innymi frezów czy tokarek.

Zastosowanie węglików przy obróbce skrawaniem pozwala znacznie zwiększyć jej prędkość i poprawić wydajność pracy. Są uniwersalne w zastosowaniu - przy ich pomocy można skrawać najróżniejsze materiały, zaczynając od porcelany, poprzez stal, na żeliwie i innych materiałach kończąc.

Stosuje się je również w przemyśle górniczym - do zbrojenia narzędzi, wiercenia otworów, czy do produkcji wierteł.

Cechy węglików


Główną wadą węglików jest ich kruchość. Z tego też powodu są zazwyczaj wykorzystywane do produkcji jedynie niewielkich płytek przytwierdzanych do korpusu narzędzi tnących. Pełnią wtedy funkcję ostrza.

Po stępieniu można je, w zależności od rodzaju mocowania, ponownie naostrzyć lub zastąpić nowymi płytkami, co jest znacznie łatwiejszym i szybszym rozwiązaniem. Trwałość płytki można zwiększyć stosując metodę zwaną nagniataniem.

W naszym kraju węgliki przez wiele lat produkowane były na terenie Katowic.

Węgliki są niezastąpione, jeśli chodzi o produkcję narzędzi CNC.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz