wtorek, 27 czerwca 2017

Tuleje zaciskowe - zastosowanie w obróbce metalu


Tuleje zaciskowe są elementem powszechnie stosowanym w obróbce metalu. Pełnią one funkcję przytrzymującą. Są czymś w rodzaju uchwytu, którzy wytwarza dużą siłę zaciskową, tworząc kołnierz wokół przytrzymywanego przedmiotu.Budowa tulei zaciskowej


Tuleja zaciskowa posiada otwór przelotowy oraz stożkową stronę zewnętrzną. Wnętrze tulei zaciska się wokół przedmiotu w kształcie stożka, tworząc pewny uchwyt. Tuleje mogą być wykonane ze stali sprężystej lub mieszanki metalu i gumy. Niezależnie od rodzaju materiału, z jakiego jest wykonana tuleja, jej główne zadanie - podtrzymywanie przedmiotu - pozostaje bez zmian.

Wykorzystanie tulei zaciskowej w obróbce metali


W branży metali stosuje się wiele rodzajów tego typu tulejek. Najczęściej używanymi rodzajami są R8 oraz 5C. Rozróżnia je od siebie typ chwytu. Najpopularniejsze są te z chwytem cylindrycznym, na rynku spotkać można takie z chwytem kwadratowym lub sześciokątnym.

Obecnie nie jest żadnym problemem zamówienie bezpośrednio u producenta tulejki o całkiem nietypowym kształcie, służącej do podtrzymywania innych przedmiotów. Tak wykonane tulejki nazywa się tulejkami awaryjnymi lub miękkimi.

Tulejki służące do obróbki metali podzielić można na tulejki automatowe, zaciskowe ER, PTez, DA, TG, tuleje stożkowe Morse, Rubber-flex. Rodzaj zastosowanej tulejki zależy od zadanie, jakie ma ona wykonać. Inne będą lepsze do przytrzymania prętów, inne do mocowania narzędzi skrawających, jeszcze inne świetnie sprawdzą się w wyjątkowo precyzyjnych zadaniach,

Obróbka metali
nie jest jedyną branżą, w jakiej stosowane są tuleje zaciskowe. Równie często można spotkać je w stolarstwie, kiedy ich zadaniem jest utrzymanie frezu we wrzecionie, oraz, nieco rzadziej, w modelarstwie, kiedy podtrzymują końcówki urządzeń wysokoobrotowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz