środa, 17 maja 2017

Frezarka CNC

Obrabiarki CNC jest to obecnie jedna z największych grup maszyn, które są wykorzystywane w przemyśle. Obrabiarki te służą do wykonywania części, które muszę mieć bardzo precyzyjne wymiary. Części te nie są jednak unikatowymi egzemplarzami i wymagana jest ich produkcja w dość znacznej skali.

Obrabiarki CNC pozwalają na wykonywanie takich części w ilościach znacznych, co ma wpływ również na cenę ich wyprodukowania. Wraz ze zwiększeniem skali produkcji zostaje zachowana jakość wyrobu. Powtarzalność procesów wytwórczych, które wykorzystują obrabiarki CNC jest nieporównywalna do stosowanych wcześniej obrabiarek manualnych.

Obrabiarki manualne, które były poprzedniczkami obrabiarek CNC działały w oparciu o umiejętności operatora (frezera). Operator taki opierając się na rysunku technicznym danego wyrobu wykonywał go. Wiązało się to z długim czasem wykonania, małą powtarzalnością wymiarową oraz tym, że zdecydowanie więcej odpadów generowano na skutek błędów popełnianych przez frezera.

Obrabiarka CNC na przykład frezarka, bazuje na zaprogramowanych parametrach obróbki. Za wykonanie detalu odpowiada więc program komputerowy i osoba, która go zaprojektowała. Programy wykorzystywane w obrabiarkach CNC, są na tyle proste, że nawet operator po szkoleniu jest je w stanie obsłużyć. Ponadto jeśli raz napiszemy dobry program, to może on być używany na kilku maszynach, dzięki czemu zwiększamy możliwości produkcyjne w naszym zakładzie.
Sprawdź: narzędzia CNC - sklep z frezami i gwintami online

Innym parametrem na jaki ma wpływ operator CNC jest dobór narzędzia i dbanie o jego stan. Frezy do frezarki są różne (na przykład stalowe lub diamentowe) więc będą miały również różne zastosowania oraz różną wytrzymałość i to za ich ocenę głównie odpowiada operator. Jeśli w trakcie produkcji frez się zużyje, a operator tego nie zauważy, może to generować spore straty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz