środa, 17 maja 2017

Obróbka zgrubna - podstawowe informacje

Cały proces obróbki skrawaniem polega na stopniowym nadawaniu określonych kształtów, wymiarów i parametrów obrabianym przedmiotom. W zależności od pożądanego efektu końcowego oraz stopnia dokładności wymiarów i chropowatości powierzchni w procesie tym można zastosować różne rodzaje obróbek.


Jednym z rodzajów obróbki skrawaniem jest obróbka zgrubna, która w zdecydowanej większości przypadków jest początkowym elementem całego procesu technologicznego.

Głównym celem obróbki zgrubnej jest usunięcie zewnętrznej warstwy materiału z obrabianego przedmiotu lub zapewnienie mu w miarę równomiernego naddatku wykorzystywanego w dalszych obróbkach. Ten proces obrabiania nie jest bardzo dokładny i precyzyjny, gdyż jego zadanie jest zupełnie inne - ma wstępnie przygotować dany przedmiot do dalszych prac.

W wyniku obróbki zgrubnej przedmiot nabiera ogólnego kształtu, który w dalszych etapach pracy może być jeszcze bardziej uszczegółowiony - aż do osiągnięcia efektu końcowego.

W procesie obróbki zgrubnej wykorzystuje się bardzo dużą głębokość skrawania oraz duży posuw, co w konsekwencji przekłada się na duże siły skrawania, wysoki poziom wydzielanego ciepła oraz (w niektórych przypadkach) także drgania. Ma to bezpośrednie przełożenie na stosunkowo niski poziom precyzji wykonania - obróbka zgrubna charakteryzuje się zaledwie 14 klasą dokładności, a chropowatość tak obrabianej powierzchni to zazwyczaj około 20 mikrometrów. Jednak te parametry są na tyle wystarczające, aby móc przystąpić do dalszych prac nad obrabianym przedmiotem.

Obróbka zgrubna to ten rodzaj procesu technologicznego, który może być wykorzystywany samodzielnie lub w połączeniu z pozostałymi rodzajami obróbki - kształtującą, wykańczającą i bardzo dokładną. Jednak ze względu na mały poziom dokładności niemal zawsze jest zaledwie pierwszym etapem pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz